Za roditelje

ZDRAVSTVENE PREPORUKE

Poštovani roditelji/skrbnici,

Zbog cilja očuvanja zdravlja Vašeg djeteta i očuvanja zdravlja druge djece u skupini, molimo Vas da ne dovodite dijete u vrtić ukoliko ima neke od slijedećih simptoma bolesti:

 • Povišena tjelesna temperatura
 • Proljev i povraćanje
 • Upala očiju
 • Kožni osip (osim pelenskog osipa)
 • Jaki kašalj, teškoće u disanju
 • Poremećaj osjeta njuha i okusa
 • Uši u vlasištu ili druge nametnike
 • Zarazne bolesti (vodene kozice, rota- virus, ospice, šarlah, mononukleoza)

Dijete s takvim simptomima nećemo primiti u vrtić!!!

 • Ukoliko se kod djeteta u vrtiću pojavi neki od gore navedenih simptoma, bit ćete obaviješteni i pozvani da u najkraćem mogućem vremenu dođete po svoje dijete. Ako slučajno dijete boluje od  zaraznih bolesti, (vodene kozice, rota- virus, ospice, šarlah, mononukleoza) dužni ste obavijestiti zdravstvenu voditeljicu ili odgajatelja!!!

 

Kod blažih oblika prehlade (npr. curenje iz nosa- BEZ TEMPERATURE) koja traju do 2 (dva) dana, roditelj/skrbnik ne treba donijeti liječničku ispričnicu za ponovno uključenje djeteta u vrtić.

Svaki izostanak zbog bolesti duži od 2 (dva ) dana zahtijeva ispričnicu od izabranog pedijatra/liječnika opće medicine.

Bez ispričnice dijete se ne prima u ustanovu!!!

 

ALERGIJE NA HRANU

Alergija na hranu je nepoželjna, imunološki posredovana reakcija koja je vidljiva nakon izlaganja alergenima iz hrane. Najčešće alergije na hranu su upravo kod djece predškolske dobi i treba ih ozbiljno shvatiti. Međutim, alergije na hranu su dio jedne veće grupe smetnji u koju pripadaju još nepodnošljivost ili intolerancija hrane. Bitno je ne miješati te nazive jer se danas često svaka reakcija povezana s hranom naziva alergijom na hranu.

Najčešće namirnice koje izazivaju alergijsku reakciju su:

 • Kravlje mlijeko
 • Jaja
 • Kikiriki
 • Soja
 • Orašasti plodovi
 • Ribe i školjke
 • Gluten

Alergije na hranu manifestiraju se: promjenama na koži, (atopijski dermatitis ili urtikarija) reakcije na dišnom sustavu (upala nosa, kašalj, astma) i smetnje na probavnom sustavu  (smetnje gutanja, povraćanje, odbijanje hrane, bol u trbuhu, krv u stolici, smetnje defekacije). Najopasnija reakcija je anafilaktička reakcija koja može biti po život opasna. Bitno je odmah prepoznati i pozvati hitnu pomoć s ciljem pravovremene intervencije (davanje lijekova i sl.).

Terapija koja se provodi kod alergija na hranu je eliminacija namirnice iz obroka koja uzrokuje alergiju. Djeca koja borave u vrtiću, a imaju alergiju na određenu hranu, moraju imati potvrdu od liječnika i za njih se izrađuje poseban plan prehrane.

 

 UŠI U KOSI

Sam spomen na te ružne i dosadne insekte tjera nas da se češkamo po glavi. Uši u kosi najčešće pogađaju djecu iz predškolskog i školskog uzrasta, prenose se izravnim kontaktom premda se mogu prenijeti preko posteljine, češljeva, ručnika, pokrivala za glavu.

Što su uši?                     

To su  sitni kukci koji sišu krv , brzo se razmnožavaju i jajašca (gnjide), legu na kosi blizu tjemena gdje je najtoplije.

Što su gnjide?

Jaja ušiju – gnjide su voštane strukture, bijelo-sjajne boje izgledom su veličine sezama i zalijepe se uz korijen kose jer im je tamo najtoplije. Ženka odrasle uši svakodnevno snese osam do deset jajašaca (gnjida). Nakon sedam dana iz gnjide se izlegu spolno nezreli oblici lavre koje se mogu kretati i koje nakon idućih sedam dana postaju odrasle jedinke – uši.

Simptomi su:

Najčešće je to svrbež vlasišta, često budu i sitne ranice nastale zbog učestalog svrbeža vlasišta.

Kako ukloniti uši iz kose?

Postupak uklanjanja ušiju iz kose je dugotrajan i zahtjevan proces. Nakon pranja s ljekovitim šamponima i ostalim sredstvima kao sto su kreme i losioni, ukloniti ćete uši ali gnjide ostaju i dalje na kosi. Najučinkovitiji način za uklanjanje gnjida je metalni ili plastični češalj s uskim i gustim zupcima ili s rukama uklanjajući svaku uš posebno. Nakon provedenog tretmana kose, važno je redovito, svaka 3-4 dana pregledavati kosu djeteta i ostale članove kućanstva.

Također, obavezno je i oprati svu posteljinu, plišane igračke kao i odjeću koja se koristila prije pojave ušiju. Obavezno usisati sve tepihe i sav tapecirani namještaj, kako u domu tako i u Vašem automobilu. Sve predmete poput češlja, traka za kosu, gumica i slično, oprati u vodi i sredstvom za tretiranje ušiju.

Moraju li djeca s ušima u kosi ostati kod kuće?

Ako ste u kosi djeteta pronašli znakove zaraze ušima obavezno obavijestite odgojiteljicu odgojne skupine djeteta. Kod kuće obavezno pregledajte kosu svim ukućanima. Dijete koje ima uši mora ostati kod kuće sve dok se ne očiste uši i gnjide.

Po dolasku u vrtić roditelj je obavezan donijeti liječničku ispričnicu.

 

ZAPAMTITE RODITELJI!

 • Ručno uklanjanje ušiju i gnjida je najefikasniji način za riješiti se nametnika, jer niti jedan tretman nema 100% učinak
 • Uši samovoljno ne napuštaju kosu jer ima je za život i preživljavanje potrebna temperatura, vlaga i krv iz vlasišta
 • Uši ne skaču, ne prenose se s kućnog ljubimca niti ih se dobije u bazenskoj vodi
 • Ušljivost nije sramota, javlja se i u bogatim i siromašnim sredinama te ne ovisi o higijenskim navikama pojedinca niti obitelji
 • Suzbijanje ušiju težak je i zahtijevan posao
 • Očistiti uši Vašem djetetu ne može pedijatar, epidemiolog, odgajatelj niti zdravstveni voditelj, očistiti kosu od nametnika morate Vi sami.
 • Odgovornost je na obitelji!